Segítsetek! 12 éves gyerek beiskoláztatása Bécsben..

Kadnár Attila
jún. 10. hétfő, 15.57
6 hozzászólás

Sziasztok,

annak a kedves olvasónak szeretném a tanácsát kérni, aki járatos egy 12 év forma magyar gyerek beiskolázásában Bécsben.

Néhány napon belül Bécsbe költözik a családom, és a 12 éves nevelt fiamat szeretném általános iskola 6. osztályába, illetve gimnázium 2. osztályába beíratni a jövő tanévre.
Németül nem, csak magyarul és angolul beszél.
A beíratásra van szűk 3 hetem, utána vége a 2013-as iskolaévnek, és sejtem, a nyári szünet alatt az iskolatitkárságon csak az üzenetrögzítő marad aktív...

A kérdéseim:
Mivel mi Döblingben lakunk majd, iskolát is csak Döblingben érdemes keresnünk, vagy más, közeli kerületekben is érdeklődhetünk?
Van olyan rendelkezés, hogy ha kiköltözik egy magyar (angol) nyelven beszélő gyerek Bécsbe, akkor egy bécsi iskolának őt kötelező felvennie? (Gondolok itt a kerület/lakhely szerinti körzetes iskolák egyikére - már ha van ilyen rendszer Bécsben)
Ha kinézünk egy sulit, levelet írjunk, vagy telefonáljunk, vagy csak töltsük ki az iskola weboldalán található formanyomtatvány és küldjük el? Vagy menjünk be egyből személyesen a sráccal?
Minden tapasztalatnak, tanácsnak örülünk amit most megosztasz velünk, mert szorít az idő, és nem tudjuk, hogyan legyen jó...

5 Nikoletta Frank jún. 10. hétfő, 21.40

Szia,

meg csak annyit, hogy a dirivel törtenö szemelyes talira termeszetesen mindenkeppen vidd a kisfiadat, rendezetten urigyerekkent felöltözve stb, arra sokat ad egy igazgato mint elsö benyomas.

 

Az igazgato fogja kerni nem csak a gyerek ekardjat, hanem a szülöket is, termeszetesen.

 

ÜDv,

 

Nikoletta

4 Nikoletta Frank jún. 10. hétfő, 21.29

Szia,

a lenyeget elöttem szolok elmondtak, csak annyival egeszitenem ki, hogy:

- Stadtschulratnal leteszik minden evre egy brossura - ingyenes - tartalmazva az összes becsi allami es privat iskolat. Azt nezzetek at, a kiszemelt parat info alapjan es logisztikailag felmerni, iskolaba bemenni (akar spontan, mivel az igazgatokhoz sokszor nem lehet orat igazitani), DIREKTBE az igazgatoval beszeljetek, mert a titkarsag joesellyel elhajt, magyarorszagi bizonyitvanyokkal, hivatalos doksikkal, ekarddal, dicsosegpontokkal felszerelkezve, ja es az oltasi könyvet is majd kerik.

- Varosi gimi/közepiskola - brossura az arat is tartalmazza - kb. 350,-euro havonta, a privat iskola szerintem az 500,-eurot is megütheti, Az en es sok mas - akar osztrak - ember velemenye szerint nem biztos, hogy a heroin aru privat suli jobb szinvonalat biztosit, mint egy szinvonalas varosi. Van ra persze ellenpelda pro kontra. Igazgatoval beszelni, milyen a fogadtatas, helyszini szemle es ugyis latjatok hol milyen a közeg....tanterv, tanarok, gyerekek stb.

- A gimibe, plane ha johiru gimi (varosi/privat) nehez bekerülni, alapszempont a jo nemet es a jo matek. DE, mivel nem a gimi/közepsuli elsö evevel kezd a kisfiad, szerintem jobbak az eselyek. Elsö evben nem kap osztalyzatot, az elsö ev vegere jol fog tudni kommunkalni mar nemetül, akkor döl el, hogy evismetles vagy sem, illetve az Igazgato szemelye a döntö.

- Olyat kellene keresni, ahol Mittelschule es a Gimi egymas töszomszedsagaban van, urambocsa ugyanaz az intezmeny, olyan is van, es az igazgatonal rakerdezni, hogy ha utolerte magat a gyerköc, akkor van-e lehetösege atnyergelni a gimire.

- Nyari nemet felzarkoztatasra tudom ajanlani a Sowieso Mehr nyari tabort, ami - ha meg van szabad hely - lehetöseget ad a nyari taborozasra es a teljesen kezdöknek nemet nyelvoktatasra. Hasonlo tabor meg a Hi Jump, ami sporttabor inkabb a 16dik kerületben, ott IS jopar masik magyar gyerköccel van esely összefutni, csupan abbol a szempontbol, hogy ne erezze magara hagyva a melyvizben szegeny gyerek, rögtön az elejen.

Remelem tudtam segiteni. Sok sikert!

ÜDv,

Nikoletta

 

 

3 HM. jún. 10. hétfő, 16.57

és igen, a gyerek iskolaköteles korú, tehát ha itt él, akkor bizony fel kell vennie egy iskolának, mert muszáj iskolába járnia.  kell majd a születési anyakönyvi kivonata meg a bizonyítványai is, hogy az előző osztályokat sikeresen befejezte. 

a gimnáziumokba csak akkor veszik fel a gyereket, ha egy hármasa sincs, ott elég magasak a követelmények, a hauptschule-ban kisebb a stressz, de te ismered a gyereket, hogy mennyire szeret tanulni :)

ha egyáltalán nem beszél németül, akkor mindenképpen veszíteni fog egy évet és az első évet nyelvtanulással tölti. persze vannak angol nyelvű magániskolák is, de azok iszonyat sokba kerülnek. 

2 kata jún. 10. hétfő, 16.54

szia,

 

persze, amint bejelentett allando lakhelye van itt a gyereknek, fel kell hogy vegye egy becsi iskola.

az iskolarendszer mas mint otthon, mert az "alapiskola" 4 eves, utana mehet a gyerek gimnaziumba (8 eves), hauptschuleba (asszem 4 eves) es mehet az "uj" közepiskolaba.

elvileg erdemes a lakas közeleben keresni, hogy ne terheljetek a gyereket az uj nyelven kivül meg azzal is, hogy messzire kell utaznia?

vannak allami es magan iskolak - ahol termeszetesen fizetni kell - sokszor megeri, mert olyan jo minösegüek.

nem tudom hogyan csinaljak, ha egy ekkora gyereket kell beiskolazni nulla nemet nyelvtudassal - de az iskola mindenkeppen tud felvilagositast adni!

mivel mar tenyleg eleg keves az idö, a legjobb sztem, ha odatelefonaltok azokba az iskolakba amit kineztetek, es elmondojatok miröl van szo, es lehet rögtön idöpontot is megallapodni az igazgatoval, ill. az illetekessel. mindenkeppen a gyerekkel együtt menjetek oda, elvileg tud az igazgato angolul.

ami meg jarhato ut lenne esetleg, az a vienna international school, ami fizetös, es angol nyelvü kepzes folyik benne, de persze lehet nemetül is tanulni. sajna nem döblingben van hanem a donaustadtban (22.bez) van.

 

azonkivül rengeteg hasznos infot talalsz a becs varos honlapjan nemet es angol nyelven is az egesz beiskolazasrol. biztos le van irva az is, hogyan tamogatjak a külföldi gyerekek nemet nyelvtanulasat.

ide bemasolom neked a linket erröl az oldalrol, ahol a becsben müködö nemzetközi iskolak vannak felsorolva.

http://www.wien.gv.at/english/education/internatschool.htm

 

üdv

kata

 

1 HM. jún. 10. hétfő, 16.45

először mindenképpen  kell egy meldezettel a gyereknek, anélkül nem megy.

szerintem sürgősen hívd fel stadtschulrat-ot, ők bizotsan tudnak tanácsot adni, hogy pontosan hogy megy ez. 

http://www.stadtschulrat.at/kontakt/

ha bementek a kiszemelt iskolába, biztosan ott is eligazítanak ha beszéltek az igazgatóval de ne halogassátok, mert tényleg szorít az idő. 

 

 

 

Hozzászólás csak a regisztrált tagoknak engedélyezett.